Toto psí plemeno je velice samostatné, umí se rozhodovat a nepotřebuje aby mu páneček radil v běžných situacích. Jack Russell Teriér je velmi šikovný pejsek. Miluje veškeré psí sporty a unavit tohoto ďábla jen tak nejde. Prvním slavným Jack Russellem byl pejsek z reklamy na gramofony His Master’s Voice. Jack byl vyšlechtěn speciálně pro lov pod zemí, aby pronásledoval v norách lišky, krysy, jezevce i králíky.
Královna Alžběta I držela na svém dvoře smečku bíglů, z nichž někteří byli tak malí, že je bylo možno dát do kapsy, proto název „kapesní“ beagle. V Anglii se pořádají lovy zvané „beaglings“ – tyto lovy, na kterých účastníci nosí tradiční oblečení jsou velmi oblíbené. Beaglové na těchto honech by měli být stejně zbarvení a vůdce smečky s sebou nebere střelnou zbraň, zajíce musí usmrtit psi. Toto plemeno psů špatně snáší samotu. Vždy byli vychováváni smečkou a tudíž nemají rádi když je páneček nechá doma samotné. Není až tak ojedinělé, že když Beaglovi překazíme jednu rošťárnu, má hned připravenou další. Prostě zkouší naší trpělivost a zjišťuje, kam až může zajít. Také je velice bystrý a neustále se snaží svého pána přelstít. Beagle byl v USA a Kanadě využíván pro lov lišek a mývalů. Ve Švédsku jej hojně využívali pro lov veverek.
Labradorský retrívr byl vyšlechtěn v Kanadě a na severu USA, aby pomáhal rybářům tahat sítě s rybami ze zamrzlých ploch. Labradoři mají jako "pozůstatek" z těchto dob plovací blány mezi prsty. Podle statistik je nejoblíbenějším psem na světě labradorský a zlatý retrívr. Japonský genetik Hiroshi Suzuki z Veterinární a zemědělské university na ostrově Hokkaidó provádí výzkum zabývající se genetickým předurčením Labradorských retrívrů pro jejich výbornou adaptaci na vodícího psa.
Ani na začátku 20. století nebylo toto plemeno rozhodně příliš rozšířeno a ke všemu neslo označení Dürrbächler nebo také Dürrbachshund. Ve Švýcarsku se dodnes s "berňáky" provozuje carting -tahání vozíků? (Bernský salašnický pes dříve byl určen k tahání menších vozíků s mlékem.) Berňáci mají velmi výraznou mimiku a jejich pohledy umí sdělit momentální náladu a pocity. Štěňata této rasy se často rodí s nedopigmentovaným nosem? Pigmentace je zpravidla dotvořena až na 10 týdnu věku. Bernský salašnický pes se hodí pro záchranářský lavinový i sutinový výcvik. Také je svojí klidnou povahou předurčen k canisterapii.
Jezevčíci navzdory svým krátkým nožkám milují plavání a není výjimkou ani velké nadšení pro psí sport Agility. Hladkosrstí jezevčíci se možná odštěpili ve 14. až 15. století od francouzských basetů a pinčů a drsnosrstí jezevčíci vznikli na přelomu 17. a 18. století křížením hladkosrstých jezevčíků s kníračem. Jezevčíci většinou mají velmi pronikavý hlas, kterým se snaží zastrašit jakéhokoliv protivníka. Povaha jezevčíka je rozdílná mimo jiné i podle srsti? Nejlepšími společníky jsou jedinci dlouhosrstí. Jezevčíci jsou po mnoho posledních let nejvíce oblíbeným psím plemenem v ČR.
Chcete webové stránky jako jsou tyto? Navštivte moje GRAFIKA
© Zaštěkej.CZ