Border kolie

Plemeno psa Border kolie vzniklo na pomezí Velké Británie a Skotska přibližně na konci 19. a počátku 20. století. Samotný název Border znamená v překladu hranice. Toto plemeno bylo vyšlechtěno za cílem získat perfektního ovčáckého psa, což se bezesporu povedlo. Psi byli vyšlechtěni z linie skotských kolií a ovčáckých psů. Standard plemen byl přijat v roce 1976 v Anglii.

Stavba těla

Border kolie jsou symbolem naprosto vyvážené tělesné konstrukce. Jejich tělo je osvalené s pevnou kostrou. Srst je splývavá dolů, poměrně dlouhá a dominantou psa je jeho silně ochlupený ocas, který směřuje podél těla dolů, jen jeho konec je lehce zvednut nahoru. Zbarvení u tohoto plemene může být různé, nikdy však nesmí bílá barva převládat.

Aktivita

Ačkoliv Border kolie má velmi svalnaté tělo její pohyby připomínají ladnou baletku. Není jiného psa, který by tak ladně koordinoval své pohyby. Typickým pohybem pro Border kolii je plížení, které je velmi rychlé. Toto plemeno psů vyniká ve všech psích sportech. Jsou to velice mrštní, aktivní a především neúnavní pracanti. Velkou výhodou těchto psů je jejich bleskové učení nových úkolů. Jsou velice inteligentní a chápaví. Komunikace může mezi majitelem a psem probíhat pouze pomocí očního kontaktu. Bezesporu se jedná o velice přátelské plemeno. Tito psi milují děti i dospělé, především ty, kteří opětují jejich nadšení pro hru a zapojí se s nimi do jejich aktivního tempa. Border kolii neuplatíte pamlskem, odměnou pro ni bude hra. Jedná se o velice věrné a citlivé společníky.

Border kolie odpočívá u lesa
Borderka běží ve sněhu

Chcete webové stránky jako jsou tyto? Navštivte moje GRAFIKA

© Zaštěkej.CZ